Spotkania CDO Forum Club Nagrania - CDO Forum: Data Management & Governance
CDO Forum 2023 / Spotkania CDO Forum Club Nagrania - CDO Forum: Data Management & GovernanceSpotkania CDO Forum Club to cykl spotkań poświęconych wymianie doświadczeń dla profesjonalistów od danych, którzy muszą być w swoich organizacjach apostołami poważnego podejścia do tematu DATA.
Zapraszamy do dołączenia do społeczności CDO Forum Club na LinkedIn, gdzie będziemy na bieżąco zamieszczać informacje o spotkaniach.
Odbyło się: 27.05.2021
Data is the new oil
Jak sprawić, by decydenci w firmie zrozumieli, że za tym, by dane w firmie stały się strategicznym zasobem kreującym wartość, muszą pójść konkretne decyzje budżetowe i organizacyjne.
Na pierwszym spotkaniu CDO Forum Club chcieliśmy przyjrzeć się kwestii fundamentalnej – czyli temu, co sprawia, że dane zajmują w firmie należne im miejsce. Wszystkie udane projekty transformacyjne, w których dane grały kluczową rolę, miały jedną cechę wspólną – widoczne było tam zrozumienie i wsparcie ze strony kierownictwa firmy. Jak być prawdziwym apostołem właściwego podejścia do danych, jak przekonać decydentów, czego uczą nas doświadczenia tych, którym się udało – o tym rozmawialiśmy 27 maja. Zapraszamy do obejrzenia nagrań wszystkich menadżerów, dla których temat danych jest bardzo ważny – którzy pracują w organizacjach, które są nasycone wieloma zbiorami danych.
AGENDA
Dane jako nowe aktywa w firmie (Data is the new asset)
W jaki sposób można przekonać decydentów i otoczenie biznesowe w firmach, że w danych kryje się realna wartość? Jak uczynić to elementem strategii i jak właściwie wysterować procesy, by ta wartość stała się czymś namacalnym.
AZ Frame
Komentarz praktyków w wykonaniu:
Polkomtel
mBank
Panel: To może się udać – jak nadać danym właściwą rolę w organizacji i uczynić z nich prawdziwy zasób, który służy wszystkim. Czego się nauczyliśmy prowadząc udane projekty transformacyjne.
Udział wezmą:
TVN Grupa Discovery
Link4
BI Insight
Grupa PZU
Bank Pekao
Prowadzenie:
Evention
Odbyło się: 24.06.2021
Różni interesariusze danych w organizacji
Organizacyjna Wieża Babel: Czy dojrzały Data Governance jest w stanie zaspokoić rosnący apetyt na dane w sytuacji, w której każdy ma swoje ich rozumienie i własne priorytety? Jak zaangażować różnych interesariuszy, by budować trwałe sojusze wokół danych?
Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba bliżej przyjrzeć się różnym organizacjom i temu w jaki sposób radzą sobie z jednej strony – z prawdziwym zalewem danych, a z drugiej – rosnącym wciąż potrzebom, nie tylko biznesowym, ale i regulacyjnym (BCBS, AML, Basel2, itp.). Ciekawa może być wymiana doświadczeń na temat tego jakie role i procesy w ramach organizacji zarządzania danymi są najbardziej krytyczne? Jakie sprawiają najwięcej problemów z obsadzeniem/uruchomieniem? Jak zdobywać zaufanie, żeby budować sojusze w sytuacji z pozoru sprzecznych interesów? Jak organizacje określają swój poziom dojrzałości w zarządzaniu danymi? Warto przy tym zwrócić uwagę na informacje dotychczas niewykorzystywane lub wykorzystywane w znikomym stopniu w procesach biznesowych, jak dane nieustrukturyzowane. Jak uspójnić i połączyć ze sobą różne perspektywy różnych działów w firmach (finansów, marketingu, HR, zarządów, etc.)?
AGENDA
Powitanie uczestników CDO Forum Club i wprowadzenie w tematykę spotkania
Evention
Interesariusze danych w organizacji – czego oczekują, czego wymagają i jakie widzą ryzyka związane z obszarem danych
Rozmowa z przedstawicielami różnych działów biznesowych, na temat ich perspektywy wykorzystania danych, potrzeb względem sposobu ich organizacji oraz współpracy z CDO w firmie:
- FOKUS NA OPERACJE Członek Zarządu, Dyrektor Operacyjny
Unum Życie TUiR - FOKUS NA FINANSE Członek Zarządu, Dyrektor Finansów Korporacyjnych
Grupa Polpharma - FOKUS NA ZASOBY LUDZKIE Dyrektor Strategii i Obsługi HR
Orange - FOCUS NA AUTOMATYZACJĘ I PROCESY RPA CoE Head
Schaeffler Global Services
Prowadzenie:
Evention
Organizacyjna Wieża Babel: Czy dojrzały Data Governance jest w stanie zaspokoić rosnący apetyt na dane?
Co robić w sytuacji, w której każdy ma swoje własne rozumienie danych i własne priorytety? Jak zaangażować różnych interesariuszy w organizacji, by budować trwałe sojusze wokół danych?
BI Insight
Panel dyskusyjny w gronie profesjonalistów od danych
Czy dojrzały Data Governance daje odpowiedź na konflikty interesów różnych grup i działów w organizacji? Czy w obszarze organizacji danych potrzeba więcej lokalności i konsensusu, czy standardów i centralizacji? Jak na co dzień budować ład w danych wobec odmienności potrzeb i oczekiwań?
Philip Morris International
ING Poland
BPH Bank Hipoteczny S.A.
AZ Frame
Podsumowanie i zakończenie spotkania
Evention
KOMENTARZ:
Czy dojrzały Data Governance jest w stanie zaspokoić rosnący apetyt na dane? Jak ocenić poziom dojrzałości Data Governance?
BI Insight
Gwałtownie zwiększające się zasoby danych, to poważne wyzwanie każdej firmy, która decyduje się wejść na ścieżkę świadomego ich wykorzystania w codziennej praktyce biznesowej. To one bowiem, stają się katalizatorem złożonych programów transformacji cyfrowej.
Sprawowanie skutecznego nadzoru nad danymi w przedsiębiorstwie staje się fundamentalną koniecznością nie tylko w celu budowanie przewagi konkurencyjnej, ale także zminimalizowania ryzyka i sprostania wymaganiom coraz bardziej uregulowanego świata, zanim zaczną się problemy (błędne decyzje, nieuzasadnione wydatki, kary RODO, ryzyka wynikające z AML, restrykcje KNF, etc.).
Koncepcja zarządzania danymi na każdym etapie ich obecności w firmie, od procesu pozyskiwania, poprzez zrozumiałą biznesowo definicję, przetwarzanie, zidentyfikowanie przepływu, aż po odpowiednie zadbanie o ich jakość, bezpieczeństwo i prywatność – to niezbędne elementy dojrzałego Data Governance. Dyscyplina ta nie jest już wyłączną kompetencją działów technologicznych, lecz staje się elementem strategicznych wyzwań kadry zarządzającej wielu firm. Świadczy o tym rosnąca wciąż rola managerów obsadzanych w roli Chief Data Oficera. Najwyższa kadra zarządcza coraz lepiej rozumie potrzebę pogodzenia różnych interesariuszy danych oraz zapewnienia im narzędzi do efektywnego wykorzystania tego najcenniejszego, oprócz zasobów finansowych, aktywa informacyjnego firmy.
Doświadczenie, wynikające z wieloletniej praktyki w sektorze bankowym, który z przyczyn oczywistych od dawna podlega bardzo restrykcyjnym regulacjom, skłaniają do konkluzji, że obszar zarządzania danymi stanowi coraz bardziej znaczący element długoterminowych strategii konkurencyjnych. Jednakże, rosnącą rolę danych dostrzegają już nie tylko organizacje z sektora finansowego i regulatorzy tych rynków, ale także coraz więcej firm i organizacji, dla których dane i systemy ich przetwarzania, stanowią klucz do osiągnięcia celów biznesowych.
Istnieją wzorce, standardy, dobre praktyki zarządzania danymi, nie tylko w sferze technologicznej, ale przede wszystkim organizacyjnej i operacyjnej. Podobnie jak obszar zarządzania projektami, także i Data Governance skupił uwagę praktyków, wyzwalając potrzebę zebrania i usystematyzowania najlepszych praktyk w tym zakresie, choćby opracowane przez DAMA International Data Management Body of Knowledge.
Podobnie jak wiele innych obszarów biznesu, także Data Governance, to gra zespołowa, wymagająca strategii, planu i konsekwencji w jego realizacji. Najważniejsi są jednak, właściwi gracze, obsadzeni na odpowiednich pozycjach, wyposażeni w najwyższe umiejętności posługiwania się danymi, jako tworzywem informacji.